HBVAKV İZMİR TEMSİLCİLER MECLİSİNİN ASİMİLASYONA KARŞI SEMPOZYUMUNDAN

27 Ocak 2019 günü İzmir Karşıyaka’da Çiğili Cemevinin düzenlemiş olduğu Asimilasyona karşı sempozyumunda konuşmacılar gerçekten önemli konulara değinip, can alıcı tesbitlerde bulundular. Bunlardan en önemli ve bilineni; Devlet artık asimilasyonu direkt kendisi yapmıyor, içimizdeki Hızır Paşalarla yapıyor olmasıdır.

Bazı çevrelerde sabitleşmiş bir anlayış haline gelen; “Aleviliğin İslamın içinde mi, dışında mı tartışmalarını bırakalım” anlayışına karşı Mehmet Turan Pirin ’’bu tartışmaları asıl şimdi yürütmeli ve geri adım atmamalıyız’’ anlamına gelen ve 12 İmamları kastederek 12 sayısını 9 Gezegen, ay , güneşe ve Evrene bağlayarak vermiş olduğu değerli mesajı sempozyumun tamamına damga vuran konuşmasının zirvesi olmuştur.

Konuşmacıların hemen hepsi Aleviliğin İslamla alakası olmadığı konusunda hemfikir olmalarına karşın (en azından bu intibayı verdiler); Sempozyumun  Moderatörlüğünde üslenmiş olan sayın Vedat Karanın “onların kılıçları varsa bizimde ZÜLFÜKARIMIZ var” sözü bu sempozyum içinde aykırı durmuştur. Çünkü zülfükar bize ait bir silah olmamıştır  o sadece İslamın yayılması ve hüküm sürmesi için Alevilikte yeri olmayan can kıyımında Alinin elinde kullanılan bir silahtır.

Ne yazık ki bana ulaşan bu videoda sadece Sempozyumun birinci bölümünü izleyebiliyoruz. Videoyu bana ulaştıran, Sempozyumun organizesindeki  emeğinin yanında konuşmacı olarakta katkıda bulunan sayın sevgili Yeksani Pir’e teşekkürlerimi ve saygılarımı belirtir, emeği geçen tüm canların emeklerine ve yüreklerine sağlık derim.

Yolumuzun üzerine kurulmuş olan bunca tuzağa rağmen akarak kendi yolunu bulan Akarsular misali, Alevilikte kendi özüne dönme yolunda gereken yere gelmiştir. Bundan böyle menzile ulaşması için bağlarımızın olmadığı yerlerde kendimize yer arama yerine, Aleviliği tarihsel ve bilimsel olarak inceleyip öğrenme evresinden milim geri atmadan ileri adımlar atıp; BİZ ALEVİLER VE ALEVİLİK BURDAYIZ, VARIZ, BİLİMİN YOLUNDA İLERİ ATILMA DÜŞÜNCESİNDE İLERLEMELİYİZ.

GERÇEĞE HÜ, AŞKİLE

CAN TV

CAN TV – CANLI YAYIN -ÖZEL CANLI YAYIN -HBVAKV İZMİR TEMSİLCİLER MECLİSİ'NİN DÜZENLEDİĞİ ALEVİ KURULTAYI

CAN TV paylaştı: 27 Ocak 2019 Pazar