YA HIZIR KİMSEYİ DARDA ZORDA BIRAKMAYASIN (3)

BOZ ATLI HIZIR
Hızır, semavi dinlerde (musevilikte, hristiyanlıkta ve Müslümanlıkta) birbirlerine yakın bir anlatımla kitaplarında ve söylencelerinde bahsedilmekte ise de hiçbirinde Alevilikte verilen değer ve misyona rastlamak mümkün değildir.
Alevi ve Bektaşi inancında Hızır, gönülden inanılan, kendisinden hiç ama hiç korkulmayan, dara düşenin yar ve yardımcısı bilinen ve öyle de olan bir can yoldaştır. Hızır Alevilere göre, adalet ve vicdanın sembolü, manevi bir güç olup, kimsesizlerin kimsesizi bir candosttur. Diğer semavi dinlerde olduğu gibi Allah’ın adını anarak yapılan beddualar, Hızır’ın adını anarak yapıldığına rastlanmaz. Çünkü Hızır ceza veren değil, yardım edendir. Dara düşenin carına yetişendir. Hızır Alevi yolunda Kamillik mertebesine erişmiş Kamil candır.
Anadolu’nun ve Ortadoğu’nun birçok değişik yerleşkelerinde Hızır’a atfedilmiş mekanlar dergah olarak kullanılır. Bunların içinde daha önce cami ve kilise olarak kullanılmış olan mekanlarda daha sonra halkın nezdinde Hızır makamı olarak algılanıp bu amaçla ziyarete açılmıştır.
Belli çevrenlerde Hızır’ın binbir isminin olduğu, bunlardan birininde Ali olduğu dile getirilir. Belki doğrudur. Binbir ismi vardır ve bunlardan biri de Ali’dir. Ancak bu Alinin Halife Ali olması düşünülmemelidir.
Öyle ya; bir yanda dara düşenin yardımına koşan, sevgiyi, muhabbeti temsil eden Hızır, diğer yanda İslamın bayrağını çekip, kılıç kullanarak islam dininin yayılmasını sağlamak için fetihten fetihe at koşturup, kelle koparan İslamın 4. Halife’si Ali nasıl ayrı donda ve aynı misyonda olabilirler? Bu iki zıt karakter aynı maneviyatta olamazlar.
HIZIR AYI VE ORUCU:
Alevilikte Şubat ayının ikinci haftası, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri (isteyenler) üç gün Hızır için oruç tutulur, sonrasında bunu cemle taçlandırıp, ceme getirmiş oldukları lokmalarını paylaşırlar.
Geleneksel olarak, Hızır cemi Perşembe akşamları yapılırken, köyden şehire göçün ve şehirlerde çalışma şartlarının ve zamanının değişmesi nedeniyle Hızır cemleri genelde Cumartesi veya Pazar günleri yapılmaya başlandı. Bu durum Alevilerin yaşadıkları ülkelerde alacakları yasal haklara göre ideal olan gün ve zamanda yapılmasına evrilebilinir.
Hızır günlerinde, Hızır’ın evlerini ziyaret edeceğine inanan Aleviler, Hızır’ın gelmiş olduğuna kani olmak için belli hazırlıklar yaparlar. Bunların başında; hamur teknesine un koyup, gece üstü açık bırakılır. Sabahına unun üzerinde Hızır’dan işaret beklerler. Şayet bir işaret varsa, o yıl hanelerine sağlık, mutluluk ve bereket geleceğine inanılır. Dileğin kabul edilmiş olması durumunda lokma yapılır ve komşular arasında dağıtılır.
Candostlar, bu denli güzel, barışçıl, insan ve doğa sevgisi ve paylaşımcılıkla donanımlı inancımızı başka inançlara payende etmek isteyen bazı art niyetli kesimlere pirim vermeden, kendi saf haliyle geleceğe iletmekte tereddüt etmeden yolumuzun gereğini yerine getirelim. Yolumuzun gelecek kuşaklara en doğal ve saf haliyle taşımak bizim üzerimizdeki en önemli görevdir.
Bu Hızır gününde birbirimizi kırmadan, incitmeden, kırdıklarımız varsa gönüllerini yolumuzun gereğine göre alıp, dostluk ve sevgi bağlarımızı geliştirip, güzel günlere koşmak dileğimle Hızır her daim yanınızda, yar ve yardımcınız olsun, kimseyi darda zorda bırakmasın. Aşkile.

14 Şubat 2019
Hasan Topkaya722367D1-CCFB-4512-BCC0-68E7212565EB